Masz w domu piękny drewniany kredens po babci, krzesło, stolik czy lustro w drewnianej ramie, ale znudził Ci się ich kolor? Wcale nie musisz się pozbywać tych rzeczy. Bardzo często w starych meblach drzemie pewnego rodzaju czar, którego nie zastąpi żaden najnowszy model z designerskiego sklepu. Wystarczy trochę chęci, wytrwałości, czasu oraz przyborów dostępnych niemal w każdym się markecie budowlanym i można zacząć wybielać meble! Warto podkreślić, że kolor biały pasuje zarówno do stylu shabby shic, marynistycznego, nowoczesnego czy nawet prowansalskiego.

Które meble do domu warto wybielać?

Na początku warto zadać sobie podstawowe pytanie, które meble warto wybielić? Z całą pewnością te, które są wykonane z drewna i mają już kilka lat. Może to być:

– kredens po babci
– stojak na wina
– gazetnik
– rama od lustra
– skrzynia do przechowywania
– bieliźniarka
– półka rogowa
– ława
– stolik kawowy
– taboret czy krzesło

Warto wybierać meble, które są wykonane z naturalnego drewna, między innymi: sosnowego, dębowego czy bukowego. Sprawdzi się też drewno z kasztanowca lub orzecha. Warto pamiętać, że celem bielenia nie jest to, aby wyglądały one jak nowe. Wręcz przeciwnie. Stosując ten zabieg meble są celowo postarzane, przecierane oraz jakby sprawne, ponieważ spod bieli bardzo subtelnie ukazują się ich rzeczywiste kolory. I właśnie taki wygląd sprawi, że nasze meble będą wyglądały stylowo i nietuzinkowo.

Najpopularniejsze metody bielenia

Bielić meble może każdy z nas i nie trzeb być fachowcem w tej dziedzinie. Najbardziej znane są trzy sposoby:

a) przecierka – sposób ten sprawia, że meble do domu będą wyglądały na stare i bardziej stylowe. Na początku maluje się a następnie przeciera meble. Najlepiej wybrać te, które są wykonane z litego drewna, czyli dębu, sosny, brzozy, buku. Należy przygotować: ciemniejszą bejcę i białą farbę akrylową lub dwa kolory farb akrylowych, świecę z białego wosku, pędzel, grubo- i drobnoziarnisty papier ścierny, szmatkę i nożyk. Jeżeli chodzi o sposób wykonanie, to najpierw należy oczyścić mebel z kurzu przecierając go kilka razy wilgotną szmatką. Następnie zostawiamy go do wyschnięcia. W przypadku mebla lakierowanego należy w pierwszej kolejności usunąć warstwę lakieru papierem ściennym. Najpierw zaleca się użyć papieru grubszego a potem drobniejszym. Miejsca, które są warte podkreślenia czyli: listwy, zdobienia czy krawędzie, malujemy rozcieńczoną farbą lub bejcą w wybranym przez nas kolorze. Ponownie zostawiamy mebel do wyschnięcia. W celu uzyskania równomiernego i naturalnego efektu przecierki, warto pomalować wcześniej pomalowane pierwszą warstwą farby meble woskiem, który sprawi, że kolejne warstwy nie wnikną w strukturę drewna. Koniecznie pokryjcie cały mebel białą farbą, najlepiej kilkakrotnie, z przerwami na schnięcie. Nie wolno dopuścić do powstania zacieków. Miejsca pokryte dodatkową warstwą farby i woskiem trzeba przetrzeć bardzo delikatnie nożykiem.

b) preparaty do wybielania mebli – w sklepach dostępne są gotowe pasty, woski lub spraye do wybielania drewnianych mebli. Ich głównym zadaniem jest podkreślenie układów słojów w drewnie. Do jakiego rodzaju drewna można stosować te preparaty? Zarówno do drewna surowego, jak i bejcowanego czy lakierowanego. W jaki sposób możemy wybielić meble do domu tą metodą? Początkowo czystą i suchą powierzchnię mebla należy przetrzeć, podobnie, jak w przypadku pierwszej metody, gruboziarnistym papierem ściernym i poprawić drobnoziarnistym. Następnie całą powierzchnię trzeba pokryć lakierobejcą lub zwykłą bejcą. Po dokładnym wyschnięciu należy zrobić nożykiem poziome „zadraśnięcia” w drewnie, czyli rowki o szerokości 1–2 milimetrów. Po co są te rowki? Dzięki temu otwierane są pory w strukturze odnawianego drewna. Warto dodać, że można również zrobić rowki, używając drucianej szczotki (dobrze jest zaopatrzyć się w szczotkę z drutu mosiądzowanego, która służy do postarzania drewna). Następnie jest czas na nałożenie wosku albo pasty koniecznie okrągłymi ruchami lub spryskaniem sprayem. Gdy wyschnie należy przetrzeć powierzchnię suchą ścierką. Nie zdziwcie się, że pasta pozostanie w rowkach, ponieważ właśnie taki był zamiar tego zabiegu. Żeby jeszcze bardziej podkreślić efekt, warto jeszcze przetrzeć powierzchnię w niektórych miejscach wełną stalową. Ta nadaje się m.in. do usuwania starego lakieru oraz do szlifowania powierzchni, lecz w tym przypadku jej zadaniem jest odkrycie i wyeksponowanie wybielonych włókien. Na koniec warto pomalować powierzchnię przynajmniej jedną warstwą lakieru.

c) ekspresowe bielenie – polecane jest dla osób, które w bardzo krótkim czasie chcą szybko odnowić swoje meble. Niezbędne będą: papier ścierny, biała bejca, lakier, pędzel oraz miękka ściereczka. Na samym początku należy przetrzeć drewno papierem ściernym i dokładnie je odkurzyć. Kolejnym krokiem jest nałożenie jednej warstwy bejcy za pomocą specjalnie dostosowanego do tego zabiegu pędzla. Warto pamiętać, aby usunąć nadmiar substancji, zanim bejca wyschnie. Na samym końcu należy zabezpieczyć drewno lakierem. Prawda, ze szybka i prosta metoda?

Mając takie możliwości wyboru nie powinniście mieć problemu z wyborem idealnej metody, która wybieli Wasze meble. Dla osób, które się wahają warto przypomnieć, że biały kolor zawsze jest w modzie. Podobnie jak w przypadku koloru czarnego, biały pasuje w zestawieniu z innymi barwami. Kto nie ma białych mebli, a chciałby je mieć, nie musi wydawać fortuny na zakup nowego umeblowania. Równie dobrze może wybielić meble do każdego pomieszczenia, które aktualnie posiada.