Jeżeli myślicie o remoncie i całkowitej metamorfozie swojego wnętrza pamiętajcie, że nie ma powodów, aby wyrzucać stare meble. Wystarczy poświęcić trochę czasu oraz mieć świetny pomysł a meble będą wyglądały rewelacyjnie i niepowtarzalnie. Poza tym będziecie odczuwać dumę, że zrobiliście te cudy własnymi rękami.

Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy stary mebel powinniśmy odnowić, zanim weźmiemy się za jego unowocześnianie. Dlaczego? Ponieważ żaden uszkodzony mebel, nawet pięknie ozdobiony i pomalowany na oryginalny kolor, nie będzie prezentował się dobrze, jeśli nie usuniemy z niego widocznych oznak użytkowania. Koniecznie należy zlikwidować starą i odpryskującą farbę lub lakier za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Zadanie to trzeba wykonać bardzo dokładnie, aby na powierzchni drewna pod żadnym pozorem nie pozostał najmniejszy nawet fragment starej powłoki. Następnym krokiem jest usunięcie takich uszkodzeń jak szpary czy szczeliny w drewnie, z którego wykonano meble. Należy je wypełnić masą szpachlową, a następnie wyrównać, aby powierzchnia stała się na tyle gładka, na ile to możliwe. Dodatkowo całość szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, aby zmatowić powierzchnię – dzięki temu aplikacja emalii będzie łatwiejsza. Na koniec wystarczy wyczyścić i osuszyć mebel.

Sposoby mówiące o tym jak unowocześnić meble do domu

1. Malowanie jest najpopularniejszą formą odnawiania mebli. Warto bardzo dokładnie zastanowić się i wybrać kolor pasujący do wnętrza i charakteru mieszkania tak aby odświeżony sprzęt stał się jego dodatkową ozdobą. Pamiętajcie, aby wybierać te kolory i odcienie, które są modne, ale również w Waszym guście. Warto zaznaczyć, że do malowania najlepiej użyć trwałej i dobrze kryjącej farby, która z łatwością przyczepia się do podłoża. Wybierając emalię zwróćcie uwagę, aby była elastyczna i odporna na wszelkie uszkodzenia powłoki. Ponadto nie powinna sklejać warstw, łuszczyć się oraz pękać. Warto również zadbać o to, żeby była ekologiczna. Jak to sprawdzić? Farba przyjazna środowisku ma niską zawartość lotnych związków organicznych. Pozostaje bardzo dokładne wymalowanie mebli najlepiej dwukrotnie.

2. Lakierowanie także sprawia, że meble do domu wyglądają bardziej nowocześnie za sprawą połysku jaki daje lakier. Najważniejszą rzeczą jest dobre oczyszczenie przedmiotu i jego odkurzenie. Jeżeli ten zabieg będzie dokładnie wykonany, wówczas lakier będzie się dobrze trzymał. Następnie wykonujemy lakierowanie specjalnym preparatem do drewna.

3. Nowe obicia są świetnym sposobem na ożywienie nieciekawego mebla lub odrestaurowanie bezcennego antyku. Jeśli sofa lub fotel mają klasyczną formę, możecie zaszaleć z kolorem lub wzorem obicia. Jak wiadomo nowoczesność również polega na łączeniu klasycznych mebli z nowymi dodatkami. Jeżeli chodzi o tapicerowanie to możecie to zrobić samodzielnie w domu. Będzie potrzebny kawałek nowego materiału, który jest wykrojony w odpowiedni kształt. Należy go bardzo dobrze rozciągnąć i przybić zszywaczem tapicerskim. Jeżeli obawiacie się, że nie poradzicie sobie z tapicerowaniem zawsze możecie to zlecić specjaliście.

4. Stylowe postarzanie mebli daje bardzo ciekawy, nieoczekiwany efekt i dobrze współgra z resztą pomieszczenia. Warto wykonać ten zabieg samemu. W jaki sposób? Zaczynamy od zmatowienia powierzchni mebla papierem ściernym. Miejsca ozdobne, rogi i zakamarki należy pomalować niedbale ciemną farbą i nanieść na nią po wyschnięciu odrobinę wosku ze świecy. Gdy już mamy przygotowany mebel to malujemy go kilkukrotnie odpowiednią farbą. Na koniec wystarczy tylko zeskrobać tępą stroną nożyka miejsca wcześniej wymalowane na ciemno. I właśnie dzięki temu uzyskamy efekt postarzenia mebla. Po zakończonej pracy warto jeszcze raz przetrzeć mebel papierem ściernym i ewentualnie go polakierować w razie potrzeby.

5. Oklejanie jest niewątpliwie najprostszą i najszybszą metodą unowocześniania mebli. Możemy je stosować na gładkiej powierzchni, czyli na starych szafkach, szafach, szufladach oraz komodach. Czym możemy oklejać meble? Najprościej folią samoprzylepną. Jest to wręcz błyskawiczny sposób na zmianę mebla. Dostępne na rynku są folie samoprzylepne majce nieograniczoną ilość kolorów oraz różnego rodzaju wzorów. Czy oklejanie jest trudne? Wcale nie. Na początku trzeba przygotować meble do tego zabiegu dokładnie je czyszcząc. Następnie nakładamy folię. Do wyboru jest folia z klejem od spodu – trwalsza, ale trudniejsza do usunięcia, oraz folia reklamowa, którą można przykleić na gładką powierzchnię przy użyciu spryskiwacza z wodą. Folia usuwa się łatwo i nie pozostawia żadnych śladów. Bardzo ważne jest to, aby naklejając folię robić to tak, by nie dopuścić do powstania pęcherzy powietrza.

6. Ostatnim sposobem na unowocześnianie mebli jest ich dekorowanie.
Pewnie zastanawiacie się jak można udekorować meble? Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana gałek i uchwytów w szafkach oraz szufladach
Można dobrać je kolorystycznie, na zasadzie kontrastu lub dodać element humorystyczny. Ciekawe uchwyty można dostać w większości sklepów wnętrzarskich i budowlanych. Wystarczy przymocować je do gotowych otworów w drzwiczkach szafki i można cieszyć się wspaniałym efektem!

Warto pamiętać o tym, że unowocześniając meble do domu ofiarujemy im drugie życie. Ten zabieg daje nam również niepowtarzalną szansę na całkowitą zmianę wnętrza. Dokonując renowacji starego stołu , komody czy krzesła możemy nadać pomieszczeniu nowego charakteru. Więc zanim kupisz nowe meble zastanów się, czy najpierw nie wykorzystać tych, które już masz.