Kto z nas nie ma na strychu starych mebli drewnianych lub nie zakochał się w nich w sklepie z antykami? Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że te elementy wyposażenia mają duszę i historię. Niestety większość z nich jest bardzo zniszczona oraz nie prezentuje się wyjątkowo okazale. Na szczęście istnieją sposoby, które sprawiają, że meble do renowacji da się bez problemu odnowić. Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Cztery kroki do odnowienia mebli drewnianych

Renowacja mebli to proces złożony, ale nieskomplikowany. Warto o tym pamiętać, aby niepotrzebnie się nie zniechęcić na samym początku. Postępując zgodnie z zasadami czterech kroków można osiągnąć założone efekty i cieszyć się drewniany meblami przez kolejne lata. Koniecznie muszą być wykonywane po kolei i żaden z nich nie może zostać pominięty.

Krok pierwszy – na początek szlifowanie

Na początku należy przygotować powierzchnię. Jest to żelazna zasada, szczególnie jeżeli planujemy nanoszenie nowych powłok lakierniczych na elementy drewniane. Na czym polega przygotowanie tej powierzchni? Na usunięciu starych lakierów, farb oraz różnego rodzaju
zanieczyszczeń. Robimy to równomiernie szlifując dużą powierzchnię mebli szlifierką. Natomiast miejsca trudno dostępne lub sztukaterię szlifujemy papierem ściernym. Po tym zabiegu dokładnie odkurzamy całą powierzchnię.

Krok drugi – teraz czas na szpachlowanie

Każdy drewniany mebel jest bardzo podatny na uszkodzenia, więc pojawiają się w nim rysy. Ich głębokość zależy od twardości drewna, z jakiego wykonane są elementy wyposażenia. Warto zaznaczyć, że szlifowanie nie wyeliminuje takich wad. Dlatego konieczne jest zastosowanie szpachli do drewna w najbardziej zbliżonym kolorze do naszego mebla. W jaki sposób szpachla utrzymuje się na powierzchni drewnianej? Każda szpachla zawiera terpentynę, która decyduje o przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest dokładne wymieszanie całego produktu. Następnie nakładamy substancję za pomocą specjalnie przystosowanej do tego celu metalowej szpachelki. Nakładana warstwa nie powinna mieć większej grubości niż cztery milimetry. W przypadku szerszych szczelin lub większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich, czyli po 2-3 godzinach.

Krok trzeci – czas na bejcowanie

Stare meble drewniane zyskują nowy i odpowiedni kolor przy pomocy bejcy do drewna. Warto zadbać o to, aby powierzchnia przed nakładaniem bejcy była wypolerowana i równa. Aby to uzyskać, należy bardzo dokładnie wyszlifować całą powierzchnię. Szczególnie trzeba skupić się na miejscach, które były wcześniej szpachlowane. Ten zabieg spowoduje, że nakładanie bejcy będzie dużo łatwiejsze a efekt końcowy zadowalający. W jaki sposób rozpocząć nakładanie tego produktu? Oczywiście od dokładnego wymieszania, które ma na celu zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy. Substancję nakładamy miękką szmatką lub gąbką. Tu istnieje dowolność wyboru. Produkt równomiernie wcieramy w powierzchnię. Należy pamiętać o tym, że nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno należy usunąć przy pomocy szmatki. Meble, które ostały zabejcowane koniecznie należy pozostawić do wyschnięcia na sześć godzin. W celu uzyskania ciemniejszego koloru drewna należy aplikować drugą warstwę. Bardzo ważna wiadomość, pod żadnym pozorem nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Ponownie produkt nakładamy w ten sam sposób jak pierwszą warstwę. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia ponownie na 6 godzin. Teraz gotowe są meble do lakierowania. Warto dodać, że bejca równomiernie i stopniowo wnika w meble, a właściwie w drewna, z którego są zbudowane, ale nie podnosi jego włókien. To powoduje, że podczas nakładanie nie powstaną żadne wybarwienia ani plamy. Warto zaznaczyć, że bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna.

Krok czwarty – zostało już tylko lakierowanie

Jeżeli nasze stare meble do renowacji są już po etapie bejcowania to kolejnym krokiem jest lakierowanie. Po co musimy to robić? Ponieważ po tym zabiegu powierzchnia jest wyjątkowo trwała, posiada odporność na ścieranie, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto lakier podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna wydobywając jego urok. Na rynku dostępnych jest mnóstwo lakierów do drewna. Zatem skąd wiadomo, który z nich jest najlepszy? Specjaliści polecają szybkoschnący oraz jednoskładnikowy, gotowy do użycia lakier alkidowo-uretanowany. Ponadto powinien on być bezpodkładowy, ponieważ nie wymaga stosowania podkładu, co znacznie ułatwia i skraca czas lakierowania. Jak powinniśmy używać takiego lakieru na nasze meble? Tradycyjnie już warto dokładnie wymieszać całą puszkę. I bardzo ważna informacja niczym go nie rozcieńczamy! Produkt nakładamy równomiernie na całą powierzchnię wałkiem gąbkowym lub pędzlem do lakierów. Gdy cały mebel jest już polakierowany powinniśmy pozostawić go na co najmniej 24 godziny. Pełną wytrzymałość lakier osiągnie po 3 – 5 dniach. Aby powłoka miała odpowiednią trwałość najlepiej nałożyć 2 lub nawet 3 warstwy.

Poznaliście już sposoby na odnowienie starych mebli drewnianych. Mam nadzieję, że z nich skorzystacie i Wasze meble odnajdą dawny blask. Dzięki temu będą piękną i wyjątkową ozdobą salonu, jadalni, sypialni czy innego pomieszczenia. Warto dodać, że wszystkie substancje oraz narzędzi niezbędne do samodzielnego odnowienia starych mebli są dostępne w sklepach stacjonarnych lub internetowych, więc bez problemy je zakupimy.