Masz w swoim domu tapicerowaną kanapę lub krzesło? Materiał delikatnie mówiąc zużył się lub zmieniasz wystrój wnętrza i kolorystyka mebli kompletnie do niego nie pasuje? To wcale nie oznacza, że musisz je wyrzucać! Najprostszym rozwiązaniem będzie ich ponownie tapicerowanie. Pewnie wydaje Ci się, że jest to trudne. Nic bardziej mylnego. Przeczytaj ten tekst a przekonasz się, że z powodzeniem możesz to zrobić sam we własnym domu.

Jakie są najczęściej wybierane materiały do tapicerowania?

Jeżeli już zdecydujesz się na to, aby samodzielnie tapicerować meble, warto zastanowić się jakich użyjesz materiałów. Na rynku dostępne są:
– zenile – materiały grube ale miękkie, które mają lniany lub gazejski splot
– welury – to gładkie i wzorzyste tkaniny z miękkim włosem
– mikrofazy – to tkaniny syntetyczne z meszkiem, które są bardzo miękkie i sprężyste. Charakteryzuje je lekki połysk.
– żakardy – tkaniny o bardzo dużych skomplikowanych wzorach jedno lub wielobarwnych
– alacantary – tkaniny bardzo miękkie i wytrzymałe trochę podobne do zamszu
– flock – materiał, który swoim wyglądem przypomina aksamit.
– skaj – znana jako sztuczna skóra lub eko skóra. Materiał imitujący swoim wyglądem skórę naturalną

Samodzielne tapicerowanie krzeseł

Teraz przedstawimy kolejne kroki, w jaki sposób należy samodzielnie tapicerować krzesło. Po wybraniu odpowiedniego materiału obiciowego należy przygotować narzędzia. Są to: zszywacz tapicerski, śrubokręt, kombinerki oraz gruba igła i nici.

Jeżeli masz już wybrane meble do tapicerowania, czyli krzesła to zabierasz się do pracy. Na początku zdemontuj oparcie oraz siedzisko. Musisz to robić bardzo precyzyjnie i delikatnie, aby nie uszkodzić struktury odnawianego krzesła. Następnie za pomocą śrubokręta usuń mocowania starego materiału i delikatnie go zdejmij. Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej ilości materiału. W najprostszy sposób zrobisz to, przykładając zdjęty z krzesła odcinek materiału do nowej tkaniny. Pamiętaj, aby zostawić sobie pewien margines dodatkowego materiału. Zaraz po tym, wytnij wzdłuż szablonu odpowiednią ilość nowego obicia tapicerskiego.

Kolejnym etapem jest wypełnienie siedziska. Jeżeli Twoje meble do odnowienia mają ten element niezniszczony, to je zostaw. Jeżeli natomiast jest zjałczały należy wymienić je na nowy wypełniacz tapicerski. Warto pamiętać, aby jego grubość była zbliżona do oryginału. Gdzie można kupić taki wypełniacz? W marketach budowlanych oraz zakładach tapicerskich. Następnie po nałożeniu siedziska, równomiernie rozłóż i wyrównaj na nim tkaninę. Mocujesz ją za pomocą takera cały czas sprawdzając naprężenie materiału. Co zrobić z narożnikami? Będziesz potrzebował nożyczek. Za ich pomocą odetnij nadmiar tkaniny, delikatnie zaokrąglając narożnik i pozostawiając pewien margines. Następnie zagnij zaokrąglony fragment materiału w narożniku do środka i udrapuj metodą na zakładkę pożądany kształt, dokładnie naciągając i wyrównując mocowany taperem materiał.

Analogicznie postępuj z oparciem, które mają meble do tapicerowania. Warto pamiętać o jednej różnicy. Mocujesz materiał do trzech boków oparcia. Jeden z szerszych boków pozostaw do zszycia (w miejscu skierowanym do siedziska po zamontowaniu). Rogi materiału przy ostatnim boku natnij. Dlaczego? Ponieważ zdecydowanie ułatwi to ostateczne naciągnięcie materiału i ewentualną korektę nierówności. Zawiń wystającą część materiału przy czwartym boku do wewnątrz i przymocuj na środku taperem.

Jeżeli zarówno siedzisko jak i oparcie mają już nową tapicerkę, trzeba skupić się na wykończeniu. Tu niezbędna okaże się gruba igła oraz nitki. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i ściegiem krytym zeszyj ręcznie skrajne boki materiału. Teraz wystarczy tylko przymocować nową odsłonę siedziska i oparcia do odświeżonej ramy krzeseł. I meble są całkowicie gotowe

Jak wygląda tapicerowanie kanapy?

Najpopularniejsze meble do tapicerowania to bez wątpienia kanapy lub fotele. Ten zabieg, jak w przypadku krzeseł, również możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli chodzi o narzędzia, będą potrzebne: taker, zszywki, krótkie gwoździe z szerokim gwintem, młotek, nożyczki, materiał tapicerski, kreda krawiecka, igła z nitką, maszyna do szycia, bristol oraz śrubokręt.

Zaczynając pracę nad tapicerowaniem na początku rozkręć całą kanapę. Następnie odmierz centymetrem wszystkie elementy do obszycia – dodając z każdej ze stron ok 5 centymetrów zapasu. Kolejnym krokiem jest rysowanie na bristolu poszczególnych części do obszycia i ich dokładne wycięcie. Później te wycięte fragmenty przenosisz na materiał, obrysowujesz na lewej stronie i wycinasz. Gotowe wykrojniki przykładasz do mebla (materiał powinien być odwrócony na lewą stronę ) i przypinasz szpilkami w miejscach, w których mebel ma szwy. Następnie wzdłuż nich za pomocą kredy rysujesz linię i ściągasz materiał. Kolejnym krokiem jest obrócenie materiału na prawą stronę i sprawdzenie czy dobrze leży. Tak przygotowaną formę zszywasz na maszynie. Pamiętaj, że gdy nałożysz ją na kanapę musisz maksymalnie mocno ją naciągnąć, aby dokładnie przylegała do Twojego mebla. Zarówno dół jak i boki zszywasz za pomocą takera lub w przypadku bardzo twardego mebla gwoździ. Tak wykonane tapicerowanie jest idealne i bardzo poprawne.

Znając już schemat mówiący o tym, w jaki sposób tapicerować meble – zarówno krzesła jak i kanapy – zapewne odważysz się to wykonać samodzielnie. Takie rozwiązanie sprawi, że Twoje meble będą całkowicie odmienione zyskując nowy wygląd i wprowadzą świeżość do Twojego wnętrza. Nie zastanawiaj się długo tylko działaj!